ادامه بازداشت یک شهروند مسیحی دیگر

 

ایران رتبه پنجم درلیست سالانه كشورهای جفاكننده به مسیحیان

به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران، «محبت نیوز»، سازمان درهای باز «اوپن دورز» سالانه لیستی را از ۵۰ کشور جفا کننده به مسیحیان با عنوان «لیست دیده بان جهانی» منتشر می کند. این لیست رتبه هایی را از یک تا پنجاه به کشور هایی بر اساس شدت جفا به مسیحیان می دهد.
امسال نیز این سازمان گزارش ۶۱ صفحه ای را منتشر کرده است که در صدر این جدول تغییراتی مشاهده شد که ترتیب کشورهای جفا کننده مسیحیان در سال ۲۰۱۱ را به گونه زیر تغییر داد:

۱- کره شمالی

۲- افغانستان

۳- عربستان سعودی

۴- سومالی

۵- ایران
عراق نیز امسال از رتبه ۸ به ۹ تغییر کرد که بر طبق این فهرست وضعیتش یک رتبه بهبود یافته است. پاکستان، همسایه دیگر ایران با یک پله سقوط، نام خود را در رتبه ۱۰ در سال ۲۰۱۲ جای داد. ترکیه با رتبه ۳۱، کویت ۳۰، آذربایجان ۲۵، ترکمنستان ۱۸ و ازبکستان با رتبه ۷ دیگر همسایگان ایران در لیست کشور های جفاکننده به مسیحیان هستند.
سازمان درهای باز ملاک رتبه دهی خود به کشور ها را بر اساس جفا بخاطر ایمان مسیحی افراد ذکر کرده و معیار خود را بر جفاهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قومی و دیگر مسائل نگذاشته است.
این سازمان در ادامه این لیست ۶۱ صفحه ایی خود توضیحاتی را درباره هر کشور آورده بود. در رابطه با ایران اینگونه نوشته شده است که:

“جفای مذهبی برای برخی اقلیت ها از جمله مسیحیان، بهائیان، از سال ۲۰۰۵ افزایش داشته است.” دولت می گوید که تنها اقلیت های قومی ارمنی و آشوری می توانند مسیحی باشند و فارس ها در ذات و فطری مسلمان به حساب می آیند. از این رو مسیحیانی که از لحاظ قومیت فارس محسوب می شوند طبیعت “مرتد “هستند. همین امر سبب شده است که بطور تقریبی تمامی فعالیت های مسیحی به خصوص آنهایی که به زبان فارسی هستند، از بشارت تا تعلیم کتاب مقدس و انتشار آن و کتب مسیحی فارسی زبان غیرقانونی اعلام می شوند. اگر چه تمامی بدرفتاری های حکومت مذهبی جمهوری اسلامی با مسیحیان نتیجه معکوس داشته و تنها سبب گسترش بیش از پیش کلیسا در این کشور شده است.
بر طبق گزارش منابع خبری در سال ۲۰۱۱ شماری از مسیحیان بازداشت و یا محکوم به زندان و حتی حکم اعدام دریافت کرده اند اما خبری از اجرای مجازات اعدام برای مسیحیان گزارش نشده است. سازمان «درهای باز» در مدت زمان تهیه گزارش سال گذشته خود نیز گزارشی را از اعدام کسی بخاطر ایمانش دریافت نکرد در حالی که در زمان یاد شده این موضوع مد نظر سازمان بوده است. بر همین اساس نمره ایران در لیست جفا به مسیحیان اندکی کاهش داشت و از ۶۷. ۵ در سال گذشته به ۶۶ در امسال رسید. در عین حال نمره ۱۰ کشور دیگر در صدر این جدول افزایش یافت و سبب شد که ایران از رتبه دوم به پنجم برسد.
هم اکنون دهها نوکیش مسیحی در بازداشت، زندان و یا منتظر حکم اعدام در حبس می باشند

جـــرس: بنا به گزارش منابع حقوق بشری، یک شهروند مسیحی که در یورش سازمان یافته نیروهای امنیتی در سال گذشته بازداشت شده بود همچنان بلاتکلیف در زندان کارون اهواز نگهداری می شود.
به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، نورالله قبیتی زاده از شهروندان مسیحی دزفول است که در بازداشت های گسترده سال گذشته در آستانه سال ۲۰۱۱ همراه چند تن دیگر از اعضای یک کلیسای خانگی در دزفول بازداشت شد.
وی از زمان بازداشت تا کنون در سکوت خبری رسانه ها به صورت بلاتکلیف و تنها برای انکار ایمان مذهبی خود در زندان کارون اهواز نگهداری می شود

برگرفته از جرس

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *