توافق ایران و قدرت‌های جهانی و واکنش‌ها به آن

geneva-iran

جزییاتی از توافق ایران و گروه ١+٥ در ژنو

تسهیلات ارائه شده به ایران در مذاکرات ژنو محدود هستند. ایران در اثر تعلیق جزئی تحریمها به حدود هفت میلیارد دلار پول برای مخارج معین دسترسی خواهد داشت، اما حدود ١٠٠ میلیارد دلار دارایی های ارزی آن کشور همچنان به دلیل تحریمها قابل دستیابی نیستند.

تسهیلات ارائه شده به ایران در مذاکرات ژنو محدود هستند. ایران در اثر تعلیق جزئی تحریمها به حدود هفت میلیارد دلار پول برای مخارج معین دسترسی خواهد داشت، اما حدود ١٠٠ میلیارد دلار دارایی های ارزی آن کشور همچنان به دلیل تحریمها قابل دستیابی نیستند.

 

عدنان منصور، وزیر خارجه لبنان توافقنامه ایران و گروه 1+5 را گامی در جهت ایجاد خاورمیانه ای عاری از تسلیحات هسته ای توصیف کرده است. به گفته وزیر خارجه لبنان، اسرائیل در رد این توافقنامه تنها مانده و اسرائیل “بازنده اصلی ” این توافق است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است حال ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای فاصله گرفته است. به گفته آقای کامرون این توافق نشان می دهد که چگونه فشار دیپلماسی و اعمال تحریم های شدید توانست به ما در جهت پیشبرد منافع ملی‌مان کمک کند.

وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای ضمن استقبال از این توافق گفته است که این کشور حمایت خود را از هر گونه پیشرفتی در این روند اعلام می کند.

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در توییتر خود گفته: درباره توافق با ایران باید براساس نتایجی که به همراه خواهد داشت، قضاوت کرد نه براساس کلمات. اگر این توافق به نتیجه نرسد، عواقب بدی خواهد داشت.

عراق و تشکیلات خودگردان فلسطینی به همراه سوریه از جمله کشورهایی بودند که به سرعت به توافقنامه ژنو واکنش نشان داده و از آن استقبال کردند.
عربستان سعودی تنها دولتی است که به همراه اسرائیل از توافق ایران با غرب ابراز نگرانی کرده است. یک مقام دولتی عربستان سعودی گفته است “هنوز همه جزییات را نمی دانیم اما دولت سعودی در خصوص مذاکرات با ایران نگران بوده و از برقراری توافق با ایران ناخوشنود است. الان نگرانی در باره تهدیدات در این منطقه زیاد است.”
مارک فیتزپتریک از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن گفته است “این توافق خوبی بود و فراتر از انتظارات من. فکر می کنم که همه دنیا باید از نتیجه مذاکرات خوشنود باشند. آنچه که اسرائیل می خواهد اصلا در دستور کار نبود. آنها خواستار لغو کامل برنامه [تحقیقات هسته ای] ایران بودند. ایران قرار نبود که تسلیم شود اما امتیازات زیادی داد و برنامه [تحقیقات هسته ای] آن کشور الان معلق شده است. وضع اسرائیل اکنون بهتر است و امنیت ملی آن به دلیل این توافق بهبود یافته است.”

 

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از مهمترین حامیان حسن روحانی از توافق ژنو استقبال کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است: “موفقیت امروز، ما را از مخمصه بزرگی نجات داد و اکنون مردم احساس راحتی می‌کنند. هرچند که برای نهایی شدن قرارداد، زمان زیادی باقی مانده است.”

علی‌اکبر ولایتی، مشاور سیاست خارجی رهبر ایران و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک از توافق ژنو استقبال کرده و گفته است: “همکاران ما یعنی آقایان ظریف، عراقچی و نیروهای دیگر قدم بزرگی را برداشتند.”
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه توافقنامه ژنو را یک موفقیت خواند، اما در عین حال هشدار داد که این اولین گام از روندی طولانی و دشوار است.

جیمی کارتر، رییس جمهور آمریکا در دوران انقلاب ایران، گفته است “اطمینان دارم که اکنون پس از ٣٥ سال خصومت و بی اعتمادی، یک موقعیت تاریخی برای بازسازی روابط فراهم شده است.”
در پی توافق ژنو، شماری از سیاستمداران از جمله جان کری، وزیر خارجه آمریکا و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا از نقش کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در به نتیجه رسیدن این مذاکرات تقدیر کرده اند.

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی، وام، گفته: “دولت این کشور امیدوار است که این توافق، به توافقی دائمی منجر شود که بتواند ثبات در منطقه را حفظ کرده و مانع از بروز تنش و خطر تکثیر سلاح های هسته ای شود.”

تشنج در مجلس ایران

خبرگزاری نسیم می‌گوید که در جلسه امروز مجلس ایران درگیری پیش آمده است. به گزارش این خبرگزاری حمید رسایی، از نمایندگان تندرو و وابسته به جبهه پایداری، به محمدحسن ابوترابی‌فرد، که جلسه را اداره می‌کرده است، برای تبریک توافق هسته‌ای اعتراض کرده است که این اعتراض به تشنج منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای رسایی گفته است که روایت وزیر خارجه آمریکا از توافق ژنو با روایت مقام‌های دولت متفاوت است و بنابراین مشخص نیست که آقای ابوترابی فرد چه چیزی را تبریک گفته است. او همچنین گفته است که توافق‌های خارجی دولت باید به تایید مجلس برسد.

استقبال امارات متحده عربی

امارات متحده عربی از توافق ایران و شش قدرت جهانی استقبال کرد.

حساب توییتر توماس اردبرینک، رئیس دفتر روزنامه نیویورک تایمز در تهران: “من هر جا که در تهران می روم، مردم از من در باره جزییات توافق هسته ای می پرسند؛ بسیاری خوشحالند، بعضی محتاطند ولی همه توافق دارند که وارد مرحله جدیدی شده ایم.”
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پایان نشست کابینه آن کشور در جمع خبرنگاران گفت که اسرائیل اجازه نمی دهد ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. نخست وزیر اسرائیل بر ضرورت ادامه فشارها بر ایران تاکید کرد.
حساب توییتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران (به انگلیسی): فردا یکصدمین روز تشکیل کابینه و آغاز به کار دولت است. خوشحالم که قبل از صد روز به توافق رسیدیم.

BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *