جایزه ساخاروف امسال به جعفر پناهی و نسرین ستوده رسید

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی و نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی جایزه سال ۲۰۱۲ ساخاروف را که یک جایزه حقوق بشری است، به خود اختصاص دادند.
این نخستین بار است که این جایزه به ایرانی ها تعلق می گیرد. این جایزه ۵۰ هزار یورویی را پارلمان اروپا برای “آزادی اندیشه” به آقای پناهی و خانم ستوده اهدا کرده است.
مدافعان حقوق بشر: به ‘آزار’ نسرین ستوده در زندان پایان دهید
نسرین ستوده در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب غذای نامحدود زد
نگاهی دیگر: فیلمسازی که ایده‌هایش هم ‘جرم’ محسوب شد

این جایزه که هر سال به فعالان حقوق بشر و دموکراسی در جهان اهدا می شود، سال گذشته به پنج نفر از فعالانی که در جهان عرب برای حقوق بشر تلاش و فعالیت می کردند تعلق گرفت. در سال ۲۰۱۰ نیز این جایزه نصیب گیلرمو فارینیاس، روزنامه‌نگار کوبایی شد.
نلسون ماندلا، گزارشگران بدون مرز، کوفی عنان و آنگ سان سوچی از جمله برندگان سابق این جایزه هستند.
نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و یکی از برندگان امسال این جایزه از دو سال پیش در ایران زندانی است. خانم ستوده به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال زندان محکوم شده است.
خانم ستوده از ۱۰ روز قبل در اعتراض به شرایط زندان و اینکه اجازه نمی دهند با خانواده اش ملاقات کند، دست به اعتصاب غذا زده است. در پی این اعتصاب، پنج روز پیش یعنی روز پنجم آبان ماه او را به بهداری زندان اوین منتقل کردند و سپس به بند بازگرداندند.
جعفر پناهی کارگردان ایرانی نیز در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است. آقای پناهی در اسفندماه سال ۸۸ در پی نا‌آرامی های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستگیر شد و بعد در خردادماه سال ۸۹ به قید وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.
بر اساس حکم دادگاه جعفر پناهی به اتهام “اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” به ۶ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت کاری، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران جز برای سفر حج یا درمان ضروری و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شده است.
BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *