خاطره اي بسيارجذاب از يک بازجويي تاريخي در زندان

متن زير را از ابتدا تا انتها حتماً بخوانيد:

من می خواهم در این نوشته به یکی از زندانی های خوب خودمان بپردازم . گفتگوی وی با شخص بازجو بسیار شنیدنی و خواندنی است . من همه تاریخ را به تماشای این بازجویی فرا می خوانم . از همه پدیده های پرشتاب هستی تمنا می کنم بقدر زمان مطالعه این چند خط ، و اندیشه ای که پس از مطالعه آن وقت می برد ، موقتا دست از تلاش حتمی خود بدارند و هستی را از فروپاشی باز دارند :

زندانی: سلام
بازجو: بگیر بنشین ! ما اینجا سلام و علیک و از اینجور خرمقدس بازی ها نداریم .
– سلام که حرف نامربوطی نیست دوست من . همه ملتها سلام دارند شما تلفن را که برمی دارید می گویید : الو . این الو ، اشاره به شعله آتش نیست . همان سلام خود ماست که به انگلیسی می شود هلو.
– من هیچ وقت نگفته ام هلو ، همیشه گفته ام الو .
– بهرحال شما با برداشتن تلفن ، اول کاری که می کنید به طرف مقابلتان ، هرکه هست ، سلام می گویید ..
– به ما گفته اند با زندانی سلام و علیک نکنید .
– این شاید بخاطر این است که سلام و علیک بین دو نفر عاطفه برقرار می کند .
– ظاهرا اینجا قرار است من سئوال کنم و تو جواب بدهی . انفرادی چطور بود ؟
– سخت و تنگ و ساکت و درد ناک .
– تو دهنت می گویی انفرادی . هتل که نیست اینجا .
– یک حداقل هایی را باید مراعات کرد ..
– سه وعده غذا به تو داده اند یا نه ؟
– بله ، اگر این سه وعده را هم نمی دادند که من الان خدمت شما نبودم تا به پرسش های ناب شما پاسخ دهم .
– با من لفظ قلم صحبت نکن . پرسیدم انفرادی خوش گذشت ؟
– به خوشی شما ، من یک کتاب خواستم ندادند . یک قرآن ، یک نهج البلاغه حالا تلفن زدن به خانواده و ملاقات با آنان بماند .
– جوری حق بجانب صحبت می کنی که ما اینجا نوکر تو هستیم و تو ارباب مایی . همین که اعدامت نکرده ایم باید ممنون ما باشی.
– چرا من باید اعدام شوم ؟ مگر من چه کرده ام ؟
– تو برعلیه امنیت ملی فعالیت کرده ای .
– چه کرده ام ؟
– سخنرانی کرده ای . نه یکبار صد بار . در تجمعات غیرقانونی شرکت کرده ای و سخنرانی کرده ای.
– من در این سخنرانی ها چه گفته ام؟
– اتفاقا می خواهم درباره همینها با هم صحبت کنیم . تو روز دوشنبه در جمع دویست نفر کاسب و دانشجو، یک ساعت تمام صحبت کرده ای.
– بله ، کاملا درست است .. صحبت های خوبی هم بود . بعضی صحبت ها هدر دادن وقت خود و مخاطب است اما آن صحبت دوشنبه من خوب بود .
– تو در این یک ساعت صحبت، یک جا گفته ای: ” فضای مه آلود کشور”، این عبارت، می دانی کنایه به چیست؟ تو فکر می کنی با یک مشت خر طرفی که یک عبارت را لای یک سخنرانی یک ساعته مخفی کنی و ما نفهمیم ؟
– شما اگر بازجو نبودی و از دستگاه امنیتی کشور حقوق نمی گرفتی، به من حق می دادی که حتی بیش از این نیز بگویم. اگر فضای سیاسی کشور مه آلود نبود، من و شما می توانستیم بیرون از اینجا، در باره مشترکات ملی و میهنی مان صحبت کنیم. نه در باره چند کلمه از یک سخنرانی یک ساعته.
– تو روز سه شنبه در سفر به شیراز و در سخنرانی مسجد دانشگاه به سیم آخر زده ای و گفته ای : این چه مملکتی است که نظامیان برمقدرات ما حاکمند . استاندار نظامی ، فرماندار نظامی ، فلان شرکت نظامی ، فلان معامله اقتصادی نظامی. و گفته ای: پس مردم چه می شوند؟ سهم این مردم از نفت و جنگل و دریا کجاست؟ چرا نظامیان کشور فکری برای این همه قاچاق نمی کنند؟ چرا اعتیاد را ریشه کن نمی کنند؟ وظیفه نظامیان مگر همین نیست که امنیت روانی جامعه را از جهات گوناگون تامین کنند؟
– جواب همه این ها می دانی چیست ؟
– می دانم.
– می دانی؟ بگو ببینم اگر می دانی .
– جواب همه پرسش های من این است: به تو چه!
– خوب از همه چیز سردر می آوری !
– من از چیزهای دیگر هم سردرمی آورم .
– چهارشنبه یک نوشته را به دست یک دانشجو داده ای که ببرد آن را بین دانشجوهای دانشگاه توزیع کند.. در این نوشته به شخص اول مملکت و اختیارات بیش از اندازه او اعتراض کرده ای. می دانی این مطلب می تواند سرت را به باد بدهد؟
– دوست بازجوی من، خود شما بیا و بقول قدیمی ها کلاهت را قاضی کن. یک نفر، هرچه باشد یک نفر است. با محدودیتی از توانمندیها. اگر شخص اول مملکت، بخشی از این اختیارات را به قانون و نمایندگان مردم واگذار کند، آن امور بهتر اداره نمی شوند؟
– جوابت را خودت می دانی!
– بله ، به من چه ؟
– در یک جلسه خانوادگی گفته ای مردم باید بتوانند طبق قانون راهپیمایی مسالمت آمیز داشته باشند و نسبت به چیزی که متفقند اعتراض کنند ..
– بله ، این یک حق قانونی است.
– به تو چه؟ مگر تو وکیل و وصی مردمی؟ مردم مگر به تو نمایندگی داده اند که حق آنها را از قانون بگیری؟ مردم یک مشت عوام هیچ نفهمند که از نان شبشان خلاص نشده اند باید بفکر نان صبحشان باشند. یک نگاهی به خودت بینداز. همه الان سرشان به کار خودشان است و دارند بار خودشان را به منزل می برند. یکی از آن مردمی که تو دلت برای حقوق آنها می سوزد، یک جعبه بیسکوییت آوردند بگویند این را بدهید به فلانی؟ الان پیش زن و بچه هایشان نشسته اند و با دارو ندار خود دارند کیف دنیا را می کنند. نه از تو سراغی می گیرند نه کاری به حرفهای تو دارند. حرف نمی زنند اما می شود از بی تفاوتی شان این را فهمید که: سیاست کیلویی چند؟ آزادی کیلویی چند؟ حقوق فردی و اجتماعی کیلویی چند؟ همه رفته اند سرکارشان و نیم نگاهی هم به تو و زن و بچه ات نمی اندازند. تو اشتباه کردی رفتی سراغ اینجور قضایا!
– بله ، اشتباه از من بود !
– پس قبول کردی که اشتباه کردی. بیا اینجا را امضا کن و به کارهای خلاف خودت اعتراف کن.
– من چیزی را امضا نمی کنم . اشتباه من در این نبود که چرا حرف از آزادی و حق مردم زدم . اشتباه من این بود که روی انسان بودن مسئولین کشورم زیادی حساب باز کردم . فکر می کردم اگر مسئولین کشورم با من مثلا به عنوان استاد دانشگاه و منبری و دانشجو مشکل دارند ، حداقل به خانواده ام جفا نمی کنند . شما مرا از کار بیکار کرده اید ، لابد دلایل خدا پسندانه ای هم دراختیار دارید . اما دوست من ، اگر به زعم شما من مقصرم ، خانواده من چه گناهی کرده اند که سرپرستشان مدتها در زندان باشد و نانی برسفره نداشته باشند ؟
– این دیگر به خود تو مربوط است. هر که خربزه می خورد باید پای لرزش هم بنشیند. همان مردمی که نگران کمبود آزادی شان هستی بروند مشکل نان سفره زن و بچه ات را حل کنند. حکومتی که با تو و امثال تو مشکل دارد و سربه تن تو نمی خواهد، حالا برود خرج زن وبچه ات را هم بدهد ؟
– اگر این حکومت حرف از خدا نمی زد و شخص اولش نمی گفت که من کمر بسته بزرگان دینم ، ما می پذیرفتیم که در یک کشور کافریم و حسابمان با خودمان و خدای خودمان است . اما آوازه انصاف و تاریخ و قدمت شکوه این دستگاه ، کم مانده گوش فلک را کرکند.
– ببین بنده خدا، بگذار حرف آخرم را همین اول به تو بگویم: این دستگاه موی دماغ نمی خواهد. دوست ندارد آدمای یک لاقبایی مثل تو چوب لای چرخش بگذارند.. اگر می خورد به تو چه؟ اگر می برد به تو چه؟ مثلا اینجا را نگاه کن، رفته ای در اجتماع زنان شرکت کرده ای و گفته ای در این مملکت هزار فامیل همه فرصت های اقتصادی و اجتماعی را بالا کشیده اند. به تو چه؟ اگر همین هزار فامیل ، تو را می کشیدند داخل خودشان و تو را هم به نوایی می رساندند، باز اعتراض می کردی؟ شما سیاسیون، اعتراض می کنید، بله، اما نه بخاطر مردم، بخاطر این که در این گردونه، شما را به بازی نگرفته اند.. مردم بهانه اند.
– شما فرض کنید ما به نام مردم و به کام خودمان اعتراض می کنیم … عزیزم ، نفس هزار فامیل فساد می آورد . یک وزیر را می بینید نشسته برسر یک وزارتخانه و همه بستگان و آشنایانش را در اطراف خودش آرایش داده . دوست من ، امروز ما ممکن است سپری شود اما فرزندان ما وشما ما را نخواهند بخشید . ما از گلوی تک تک بچه های بدنیا نیامده خود می بریم و می ریزیم به جیب خودمان . این یعنی ظلم . یعنی بلایی که در کمین ماست .
– خوب، بگذریم. برای امروز کافی است. من یک سئوال شخصی از تو دارم. نظرت راجع به این رژیم و آینده آن چیست؟
– دوست دارید حقیقت را بگویم یا می خواهید پرونده ام را قطور کنید؟
– نه، این را برای آگاهی خودم پرسیدم. این پرونده تو، این هم قلم. می بندم و می گذارم کنار. من الان دیگر باز جو نیستم. یک انسانم. فرض کن من نشسته ام داخل یکی از همان مجالس سخنرانی و تو داری سخنرانی می کنی. آینده این رژیم را چگونه می بینی؟ با این همه توپ و تانک و نظامیان کارکشته و فداییانی که دارد؟
– من و شما مسلمانیم. من در پاسخ به سئوال شما به سنت های حتمی و لایتغیر الهی اشاره می کنم:بزرگان این کشور، اگر هرچه زود تر به آغوش مردم برنگردند و در کنار مردم قرار نگیرند و حق مردم را از آزادی های اجتماعی و سیاسی گرفته تا سایر حوزه ها، به رسمیت نشناسند، دیریا زود فرو خواهند پاشید. این فرو پاشی حتمی است دوست من. من صدای شکستن استخوانهای این رژیم را می شنوم. ظلم پایدار نمی ماند. و تو، دوست بازجوی من، در پرونده من، این پیشگویی حتمی را متذکر شو. بنویس: سیدعلی خامنه ای، طلبه ای بی نشان در مشهد، در یک چنین روزی، در زندان ساواک، درسال یکهزار سیصد و پنجاه و چهارهجری شمسی، رسما به فروپاشی این رژیم انگشت نهاد و گفت: اگر این رژیم همچنان از حق عدول کند و حق مردم را نادیده بگیرد و به ظلم خود ادامه دهد، لاجرم فرو خواهد ریخت و چه بسا نامی از او نیز در تاریخ نماند. مثل بسیاری از حکومت ها که به سنت های حتمی خدا پشت کردند و گردونه تاریخ آنان را زیر چرخهای خود له کرد و هیچ از آنان بجای ننهاد.

برگرفته از کتاب خاطرات سید علی خامنه ای

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *