دستگیری ۶ نفر و بسته شدن ۱۶ سایت به دلیل انتشار شایعه کودتا در چین

مقامات چین از دستگیری ۶ نفر و بسته شدن ۱۶ سایت اینترنتی خبر داده اند. این اقدام پس از انتشار شایعاتی در مورد وقوع یک کودتای نظامی در اوایل ماه جاری میلادی در این کشور صورت گرفته است.
ه اند.
براساس گزارش ها، این شایعات به سرعت در وبلاگ های چینی گسترش یافت و حتی برخی رسانه های بین المللی هم آن را منعکس کردند.
دفتر دولتی کنترل اینترنت چین گفته است که این شایعات “تاثیر بسیار بدی بر مردم داشته است.”
دو سرویس دهنده پرطرفدار وبلاگ موقتا به روی کاربرانی که قصد دارند اظهار نظرهایشان را منتشر کنند، بسته شده است.
یکی از سخنگویان دفتر کنترل اینترنت چین به خبرگزاری شین هوا گفته است که از عملکراین دو وبسایت “انتقاد شده و براساس آن چه که انجام داده اند، مجازات شده اند.”
به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این شایعات زمانی قوت گرفت که انتشار آن همزمان شد با خبر مربوط به اخراج یکی از مقام های بلند پایه حزب کمونیست در ارتباط با آن چه که از آن به عنوان بزرگترین رسوایی سیاسی سالهای اخیر در چین یاد شده است.
قرار است در اواخر سال جاری تغییراتی در رهبری این کشور صورت گیرد.معمولا هر ده سال یک بار چنین تغییراتی در کادر رهبری چین انجام می شود.
اما گفته شده در پی اخراج بو شیلای از حزب کمونیست این کشور، درگیری هایی در صحنه سیاسی چین در مورد کنترل حزب کمونیست در جریان است.
آقای بو پس از آن از پستش برکنار شد که اتهاماتی مبنی بر این که رئیس پلیس و یکی از متحدان پیشین او سعی داشتند از سفارت آمریکا درخواست پناهندگی کنند.
خبرنگار بی‌بی‌سی همچنین می گوید که هیچ مدرکی مبنی بر تائید شایعات مربوط به وقوع کودتا در کشور وجود ندارد، اما حزب کمونیست آشکارا از انتشار این اخبار آشفته شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *