رئیس سابق شین‌بت: نتانیاهو افکار عمومی اسرائیل را در مورد ایران منحرف کرده

رئیس سابق شین بت صحبت های مقامات اسرائیل را که می گویند اگر اسرائیل دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند، ایران موفق به دستیابی به بمب اتم نخواهد شد، نادرست خوانده است

یووال دیسکین، رئیس سابق سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) مقامات ارشد آن کشور را متهم کرده که افکار عمومی را درباره موفقیت هر گونه اقدام پیشگیرانه اسرائیل علیه تاسیسات هسته ا ی ایران منحرف کرده اند.

آقای دیسکین از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع به دلیل سخنان آنها درباره مقابله با ایران بر سربرنامه هسته ای آن کشور انتقاد کرده و گفته است این دو تصمیماتشان را براساس اعتقادات مذهبی مبتنی بر امید به رستگاری می گیرند.

آقای دیسکین همچنین گفته است صحبت های این دو نفر در این باره که اگر اسرائیل دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند، ایران موفق به دستیابی به بمب اتم نخواهد شد، نادرست است.

رئیس سابق شین بت در سخنانی که در روزنامه هاآرتص به چاپ رسیده گفت :” مشکل اصلی من این است که هیچ اعتقادی به رهبری فعلی اسرائیل ندارم. من نه به نخست وزیر و نه به وزیر دفاع هیچ اطمینانی ندارم. اینها افرادی نیستند که بتوان سکان هدایت اسرائیل را برای ورود به جنگی با ایران یا در منطقه به آنها سپرد.”

آقای دیسکین همچنین افزود:” آنها با منحرف کردن افکار عمومی درباره برنامه هسته ای ایران گفته اند اگر ما به ایران حمله کنیم، آنها نمی توانند به بمب اتمی دست یابند. این به بیراهه کشاندن مردم است. حال آن که بسیاری از کارشناسان می گویند حمله اسرائیل به مسابقه تسلیحاتی ایران سرعت خواهد بخشید.”

آقای دیسکین سال گذشته و پس از آن که به مدت شش سال پست ریاست سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل را در اختیار داشت، از سمت خود کناره گیری کرد.

هفته گذشته فرمانده ارتش اسرائیل گفت که او فکر نمی کند ایران سلاح هسته ای تولید کند.

ماه گذشته هم رئیس موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، علنا علیه حمله به ایران صحبت کرد. او در گفتگویی با شبکه کابلی آمریکایی سی بی اس گفت که هر گونه حمله اسرائیل به ایران عواقب “مخربی” برای اسرائیل به همراه خواهد داشت و این حمله باعث پایان دادن به برنامه هسته ای ایران نخواهد شد.

رئیس سابق شین بت در بخش دیگری از سخنانش درباره روابط بین یهودیان اسرائیل و سایر گروه‌ها گفت:” طی ۱۵-۱۰ سال گذشته اسرائیل بیش از پیش دارای گرایشات نژادپرستانه شده است و تمامی مطالعات ما به این نکته اشاره دارد. این نژادپرستی نسبت به اعراب و خارجیان دیده می شود. جامعه اسرائیل به جامعه ای جنگ طلب تبدیل شده است.”

آقای دیسکین همچنین گفت: “احتمالا در آینده شاهد وقوع ترور سیاسی دیگری نظیر ترور اسحاق رابین که در سال ۱۹۹۵توسط یک یهودی افراطی انجام شد، خواهیم بود.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *