‘معاون بازرگانی سایت نطنز’ در انفجار بمب در تهران کشته شد

روز چهارشنبه، ۲۱ دی (۱۱ ژانویه)، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کردند که در انفجاری که حدود ساعت ۸:۳۰ دقیقه بامداد به وقت محلی، در میدان گل، ابتدای خیابان گل نبی، واقع در منطقه خیابان سید خندان در تهران روی داد، فردی به نام مصطفی احمدی روشن کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.گذاشته و به گفته برخی مقامات و رسانه های حکومتی، فرد مقتول با تاسیسات هسته ای ایران مرتبط بوده است.Report In English

ساعاتی بعد، خبرگزاری فارس گزارش کرد که یکی از زخمی های این انفجار نیز در بیمارستان جان داده است.

خبرگزاری فارس، عامل انفجار را یک بمب مغناطیسی گزارش کرد که در سمت در راننده، به بدنه یک دستگاه اتومبیل پژو ۴۰۵ چسبانده و سپس منفجر شد.

ظاهرا این بمب مغناطیسی را یک موتور سوار به بدنه اتومبیل چسباند و از محل گریخت.

این اتومبیل حامل فرد مقتول بوده و به گفته خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – یکی از زخمی های این انفجار یک رهگذر هشتاد و پنج ساله و نفر دیگر سرنشین اتومبیل بمب گذاری شده بوده اند که به بیمارستان انتقال یافتند.

در نخستین گزارش در مورد این حادثه، تلویزیون انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، در یک خبر فوری گفته بود که “در بمب گذاری در شمال تهران، یک استاد دانشگاه کشته شده است.”

ساعاتی بعد، خبرگزاری فارس به نقل از یکی از همکاران مصطفی احمدی روشن نوشت که فرد کشته شده با او در “یک پروژه مشترک در خصوص ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گاز” فعالیت می کرده است اما در این گزارش، به تدریس آقای احمدی روشن در دانشگاه اشاره ای نشده است.

به گفته این منبع خبری، مقتول این حادثه در سال ۱۳۷۷ تحصیل در رشته مهندسی شیمی را در دانشگاه صنعتی شریف در تهران آغاز کرد و در سال تحصیلی ۸۲-۱۳۸۱ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

پیشتر، خبرگزاری فارس گفته بود که مصطفی احمدی روشن، متولد ۱۳۵۸، در رشته نفت از دانشگاه شریف فارغ التحصیل شده بود.

به نوشته فارس، مصطفی احمدی روشن متاهل بود و همسرش نیز در مرحله کارشناسی ارشد رشته شیمی در دانشگاه شریف تحصیل می کند.


در پی انتشار خبر ترور مصطفی احمدی روشن، خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، نوشت که وی با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ارتباط داشته است.

در بیانیه دانشگاه صنعتی شریف آمده است که مصطفی احمدی روشن، در سال ۱۳۸۰ در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گازها همکاری داشت و هنگام ترور، “معاون بازرگانی سایت [غنی سازی اورانیوم در] نطنز بود.”

ترور برای ‘کاهش مشارکت در انتخابات’

در مورد انگیزه و عوامل این بمب گذاری، خبرگزاری فارس به نقل از صفرعلی براتلو، دبیر شورای تامین استان تهران، نوشته است که بمب مغناطیسی به کار رفته در انفجار خودرو پژو، از نوع بمب هایی بوده است که “قبلا نیز برای ترور دانشمندان از آنها استفاده می شده و در واقع کار صهیونیست هاست.”

اشاره آقای براتلو به ترور مجید شهریاری و ترور نافرجام فریدون عباسی، استادان فیزیک دانشگاه شهید بهشتی است که در آذر سال ۱۳۸۹ روی داد و مقامات جمهوری اسلامی آن را به توطئه خارجی برای جلوگیری از پیشرفت برنامه های هسته ای ایران نسبت دادند.

در برخی گزارش های مربوط به این دو انفجار نیز آمده بود که افراد موتور سوار با نزدیک شدن به خودروهای حامل مجید شهریاری و فریدون عباسی، بمب های مغناطیسی را به بدنه اتومبیل ها چسباندند و از محل گریختند.

با اینهمه، این بار دبیر شورای تامین استان تهران انگیزه ترور اخیر را جلوگیری از پیشرفت علمی اتمی ایران تلقی نکرده است.

محل انفجارگفته شده قربانی انفجار از کارکنان سایت نطنز بوده اما برخی مقامات انگیزه ترور او را کاهش حضور مردم در انتخابات دانسته اند

در عوض، آقای براتلو بمب گذاری روز چهارشنبه را با انتخابات مجلس مرتبط دانسته و گفته است که “دشمنان که احساس کرده اند تحریم ها و فشارهای تحریم به تنهایی پاسخ نمی دهد، تلاش می کنند با این ترورها، فضا را امنیتی کرده و کاهش مشارکت در انتخابات را رقم بزنند.”

وی گفته است که “مردم باید بیشتر در صحنه حضور یابند” و قول داده که شورای تامین تهران به موضوع بمب گذاری روز چهارشنبه رسیدگی می کند.

حسین ابراهیمی، نایب رئیس مجلس هم هدف از بمب گذاری روز چهارشنبه را تلاش برای کاهش حضور مردم در پای صندوق های اخذ رای و “توطئه امنیتی کردن فضای انتخابات با هدف کاهش مشارکت مردم” توصیف کرده است.

به نوشته فارس، آقای ابراهیمی با اشاره به حادثه تروریستی که صبح چهارشنبه در حوالی میدان کتابی منجر به کشته شدن مصطفی احمدی روشن، فارغ التحصیل کارشناسی نفت از دانشگاه شریف شد، گفته است که “مدعیان دموکراسی و حقوق بشر، برای مقابله با ایران، اقدام به ترور دانشمندان ایرانی می کنند.”

همچنین خبرگزاری ایرنا گزارش کرده است که شهاب الدین صدر، نایب رئیس دوم مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه و در حالیکه نمایندگان علیه آمریکا و اسرائیل و مجاهدین خلق شعار می دادند، گفت که “جنایتکاران خود فروخته و مزدوران استکبار جهانی، یکی دیگر از اساتید برجسته کشور را به شهادت رساندند” و تاکید کرد که “این ترورهای کور ایادی آمریکا و اسرائیل هیچ تاثیری بر حرکت ملت ما ندارد.”

این خبرگزاری در مورد جزئیات این حادثه نیز گفته است که نیروهای انتظامی خودروی بمب گذاری شده را برای بررسی از محل انفجار انتقال دادند و بازپرس ویژه قتل نیز برای تحقیق در مورد این حادثه در محل حضور یافته است.

ترور برای ‘جلوگیری از پیشرفت هسته ای’

متهم کردن کشورهای خارجی به قتل استادان و کارشناسان ایرانی برای جلوگیری از پیشرفت هسته ای این کشور هنگام ترور مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، به طور وسیع به نقل از برخی مقامات حکومتی در رسانه های داخل ایران منعکس شد.

روز ۲۲ آذرماه سال ۱۳۸۸، آقای علی محمدی هنگام خروج از محل سکونت خود در شمال تهران، در اثر انفجار یک بمب با قدرت انفجاری زیاد که ظاهرا در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود جان خود را از دست داد.

ترور مسعود علی محمدی با نا آرامی های گسترده پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و مقابله خشونت آمیز ماموران امنیتی با معترضان همزمان بود و در آن زمان، برخی از منابع مخالف حکومت، این اقدام را با گرایش های سیاسی این استاد دانشگاه نامرتبط ندانستند.

مسعود علی محمدیترور مسعود علی محمدی به توطئه خارجی برای اخلال در برنامه های اتمی ایران نسبت داده شد

به گفته این منابع، آقای علی محمدی از طرفداران میرحسین موسوی، نامزد اصلاح طلب انتخابات، بود و حتی در مبارزات انتخاباتی، به نفع آقای موسوی فعالیت می کرد و مراسم تشییع جنازه و تدفین او نیز با حضور گسترده نیروهای امنیتی برگزار شد.

در مقابل، رسانه ها و مقامات حکومتی، این استاد دانشگاه را فردی متعهد به حکومت و “بسیجی” توصیف کردند و اگرچه ظاهرا فعالیت های مسعود علی محمدی ارتباطی با برنامه های هسته ای نداشت، گفتند که قتل او به دستور اسرائیل و کشورهای غربی و با هدف جلوگیری از پیشرفت این برنامه ها صورت گرفته است.

رسانه های حکومتی بعدها با معرفی فردی به عنوان عامل این ترور، اعترافات او حاوی ارتباط با دستگاه های اطلاعاتی اسرائیل را هم از تلویزیون دولتی پخش کردند.

در روز ۸ آذر سال ۱۳۸۹ و حدود یک سال بعد از ترور مسعود علی محمدی، مجید شهریاری، استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی (ملی) تهران هم ظاهرا در اثر انفجار یک بمب مغناطیسی که به اتومبیل پژو ۴۰۵ او چسبانده شده بود در نزدیکی این دانشگاه کشته شد.

در همان روز، انفجار دیگری در حوالی همین محل گزارش شد که ظاهرا هدف از آن، ترور فریدون عباسی دوانی، از استادان فیزیک دانشگاه شهید بهشتی بود اما این توطئه ترور به نتیجه نرسید.

مقامات جمهوری اسلامی این دو بمب گذاری را به سرویس های اطلاعاتی غربی و سایر مخالفان و دشمنان حکومت نسبت دادند و آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل را هم متهم کردند که با افشا و انتشار اسامی دست اندرکاران فعالیت های هسته ای ایران، باعث شناسایی و ترور آنان می شوند.

با اینهمه، از میان افراد ترور شده، تنها نام فریدون عباسی دوانی، که در حال حاضر ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را برعهده دارد، در فهرست افراد تحت تحریم شورای امنیت دیده می شود.

Source BBC

4 thoughts on “‘معاون بازرگانی سایت نطنز’ در انفجار بمب در تهران کشته شد

 1. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واکنش به ترور مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تاسیسات غنی‌سازی نطنز، دست داشتن کشورش در هر گونه اقدام خشونت آمیز در ایران را با قاطعیت رد کرده است.

 2. مهرداد بذرپاش٬ فرمانده مصطفی احمدی روشن در بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد احمدی روشن در برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی شرکت داشته است.
  به گزارش سایت «نسیم آنلاین» آقای بذرپاش این مطلب را برای نخستین‌بار در مراسم بزرگداشت احمدی روشن که در روز شنبه (۲۴ دی) در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد٬ بیان کرده است.
  رئیس سابق سازمان ملی جوانان در این مراسم گفته که احمدی روشن «در زمینه صنایع موشکی کارهای شایسته‌ای انجام داد و علی‌رغم تهدیدات دشمن از کار خود فاصله نگرفت.»
  مهرداد بذرپاش همچنین گفته که احمدی روشن ابتدا در وزارت دفاع فعالیت می‌کرد و پس از مدتی در سازمان انرژی اتمی «مسئولیت‌های حساسی را بر عهده گرفت.»
  مصطفی احمدی روشن٬ معاون بازرگانی تاسیسات هسته‌ای نطنز چهارشنبه گذشته در جریان یک عملیات تروریستی کشته شد.
  این عملیات تروریستی در شرایطی صورت گرفته که ۲۴ آبان ماه امسال نیز حسن تهرانی مقدم٬ پدر برنامه موشکی جمهوری اسلامی به همراه دست‌کم ۳۶ تن دیگر در انفجار زاغه مهمات سپاه در کرج کشته شد.
  احمدی روشن که به گفته بذرپاش در برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی شرکت داشته٬ دومین قربانی بزرگ جمهوری اسلامی طی دو ماه گذشته است

  Source Nasimonline

 3. حیدر مصلحی٬ وزیر اطلاعات خطاب به مقام‌های آمریکا٬ بریتانیا و اسرائیل گفت منتظر وقوع ترورهای مشابهی که با «حمایت» آنها در ایران صورت گرفته در خاک خود باشند.
  این هشدار‌ پس از آنکه مصطفی احمدی روشن٬ معاون بازرگانی تاسیسات هسته‌ای نطنز در جریان یک عملیات تروریستی در تهران کشته شد٬ از سوی وزیر اطلاعات به این کشور‌ها داده شده است.
  حیدر مصلحی٬ وزیر اطلاعات نیز در حاشیه جلسه هیات دولت گفته است: «انگلیس و آمریکا نمی‌توانند دست خود در این ترور‌ها را مخفی نگه دارند و به حول و قوه الهی، جواب محکمی خواهند گرفت.»
  حمیدرضا مقدم‌فر٬ معاون فرهنگی سپاه پاسداران هم روز یکشنبه (۲۵ دی) گفت: «مسئولین و سیاستمداران و حکام غربی منتظر پاسخ کوبنده‌ای از طرف جمهوری اسلامی ایران باشند.»
  آقای مقدم‌فر افزوده است: «اینگونه نیست که آنها {غربی‌ها} حرکتی انجام دهند و برخی از نخبه‌های ما را به شهادت برسانند و ما در پاسخ آن‌ها سکوت کنیم هیچ‌گونه اقدامی انجام ندهیم.»
  مقام‌های جمهوری اسلامی به صراحت بریتانیا٬ آمریکا و اسرائیل را به دست داشتن در ترور احمدی روشن متهم می‌کنند٬ اما مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی به صراحت این ادعا را رد کرده‌اند.
  پیش‌ از مصلحی و مقدم‌فر نیز مسعود جزایری٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفته بود جمهوری اسلامی مشغول بررسی نحوه مجازات عاملان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران است.
  آقای جزایری افزوده که نحوه مجازات عاملان ترور‌ها در ایران برای «آمریکا، رژیم صهیونیستی و شرکای آن‌ها، آزار دهنده» خواهد بود.
  علی خامنه‌ای نیز به عاملان ترور مصطفی احمدی روشن هشدار داده است جمهوری اسلامی «از مجازات مرتکبان این جنایت و عاملان پشت صحنه آن هرگز چشم‌پوشی» نخواهد کرد.
  طی دو سال گذشته سه دانشمند و یک مدیر مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در تهران ترور شده‌اند.
  مسعود علیمحمدی٬ مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد سه دانشمند هسته‌ای ایران هستند که طی این مدت و پیش از ترور احمدی روشن٬ در جریان عملیات تروریستی کشته شده‌اند.
  پرونده این ترور‌ها در نهاد‌های اطلاعاتی و قضائی همچنان در دست پیگیری است و مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون نتوانسته‌اند اسناد و مدارکی در اثبات ادعای خود مبنی بر دست داشتن اسرائیل در این ترور‌ها ارائه کنند

  Source: digarban

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *