نصيحت لقمان

روزی لقمان به پسرش گفت امروز به تو 3 پند می دهم که کامروا شوی
اول اینکه سعی کن در زندگی بهترین غذای جهان را بخوری!
دوم اینکه در بهترین بستر و رختخواب جهان بخوابی
و سوم اینکه در بهترین کاخها و خانه های جهان زندگی کنی
پسر لقمان گفت ای پدر ما یک خانواده بسیار فقیر هستیم چطور من می توانم این کارها را انجام دهم؟
… لقمان جواب داد:
اگر کمی دیرتر و کمتر غذا بخوری هر غذایی که میخوری طعم بهترین غذای جهان را می دهد .
اگر بیشتر کار کنی و کمی دیرتر بخوابی در هر جا که خوابیده ای احساس می کنی بهترین خوابگاه جهان است .
و اگر با مردم دوستی کنی و در قلب آنها جای می گیری و آنوقت بهترین خانه های جهان مال توست

2 thoughts on “نصيحت لقمان

 1. جناب لقمان اگه اجازه بدید بنده روی یکی‌‌ دو تا از سه پند جناب عالی‌ نظری دارم ، در حقیقت به عقل و فهم وشعور بنده که بعضی‌ وقتها خودم هم کم بودی درش میبینم، فرمایش جناب عالی‌ در دنیای بنده و امثال بنده ، خیلی‌ به بخشید، جور در نمیاد! حالا شما تنها نیستید، همان طوری که میدونید ما سعدی و حافظ هم داریم. این ها هم مثلا گفته ا‌ند با ادب باش تا بررگ شوی ، و، هر که سر مایه از ادب دارد ، و یک حکیم دیگری هم گفت داشت عباس قولی‌ خان پسری، پسر بی‌ ادب و بی‌ هنری. خب، ما از این چیزا تو فرهنگ و ادب و تربیت خودمون زیاد داریم.
  و اما جناب لقمان، شما فرموده آید که اگر دیر تر و کم تر غذا بخوری هر چیز که خوردی مزه بهترین غذای جهان را میدهد! جل ال خالق لقمان جون ، آخه این چه حرفیه؟ اکثر مردم ولایت خودمون کوفت و زار مار هم گیرشون نمیاد بخورند، یه تیکه نون خشکیده رو میمالند به یه تیکه پنیر و با زور یه استکان آب داغ زرد رنگ که بهش چای میگند قورت میدند ، حالا باید بگند به به و چه چه خیلی‌ خوش مزه بود کیف کردیم! اگه دیر تر هم غذا بخورند که این بیچاره های گرسنه میمیرند!
  آخه جناب لقمان این که چلو کباب شمشیری نیست که هر وقت خوردی، چه کم بخوری چه زیاد، حال می‌کنی‌ و حسابی کیف می‌کنی‌ مخصوصا اگه یک دوغ آب علی‌ هم با هاش باشه! جناب لقمان وقتش رسیده که حقایق را صاف و پوس کنده به این مردم گفت، با ادب باش تأ بزرگ شوی را فقط به بچه های خودت بگو و بگذاربقیه مردم برا خودشون تصمیم بگیرند. با عرض ادب به لقمان عزیز .

 2. I guess your idea seems correct, this advice is not suitable for an unfortunate person but the same advice is given to a thirsty person,drink slowly and in moderation.
  If a person can afford a computer and wifi then listen to logman
  If the person is hungry then what is he doing on the computer”get to work”
  Steve jobs was a firm believer in eating less and simple food as well.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *