کلینتون: آماده گفتگوی مستقیم با تهران هستیم

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، می‌گوید آمریکا حاضر است، “هر وقت ایران حاضر باشد” به گفتگویدوجانبه و مستقیم با تهران بپردازد

دوجانبه و مستقیم با تهران بپردازد .

خانم کلینتون ایران را “به خاطر رفتار خطرآفرین کنونی‌اش” دشوارترین مساله پیش روی خود دانست و گفت این خطر در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تشدید خواهد شد.

ایران: اگر به ما حمله شود، از پیمان عدم گسترش خارج می شویم
کلینتون: در صورت همکاری ایران، تحریم‌ها می‌تواند به سرعت کاهش یابد
ایران و اوباما: فرصتی که از دست رفت؟
روابط خارجی ایران

تهران و واشنگتن پس از انقلاب سال ١٣٥٧ایران و به ویژه پس از حمله گروهی از هواداران آیت‌الله خمینی به سفارت آمریکا روابط سردی داشته‌اند، اما از سال ٢٠٠٣ و افشای این موضوع که ایران فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه دارد، تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

آمریکا و متحدانش ایران را متهم می‌کنند که قصد ساخت سلاح هسته‌ای دارد، اما ایران تاکید می‌کند که برنامه‌ هسته‌ای این کشور کاملا صلح‌آمیز و هدف از آن، مصارف پزشکی و تامین انرژی است.

آمریکا سال گذشته در قالب مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ با ایران بر سر مناقشه هسته‌ای گفتگو کرده است، اما مقامات ایرانی به دفعات خواهان گفتگوی مستقیم و بدون پیش شرط بر سر همه مسائل مورد مناقشه بوده‌اند.

ابراز آمادگی خانم کلینتون برای مذاکره مستقیم با ایران پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تهدید کرده است اگر ایران تا ماه مارس سیاست جاری خود در برنامه هسته‌ای را تغییر ندهد تحریم‌های جدیدی در شورای امنیت وضع خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: “اگر آنها حاضر به تعامل هستند، ما هم آمادگی خود برای گفتگوهای دوجانبه را اعلام می‌کنیم.”

خانم کلینتون همچنین تاکید کرده که در مذاکرات آتی ایران و ۱+۵ پیشنهادهایی به ایران ارائه می‌شود که “روشن شود زمان کوتاه است و باید مساله را جدی گرفت. مسائل مورد مناقشه اینها است و ما حاضریم بر سرشان با شما گفتگو کنیم، ولی در مقابل از شما هم انتظار رویکرد مشابهی داریم.”

bbc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *