یاسمین فهیمی، زن ایرانی تباری که دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان شد

روزنامه‌های آلمان این روزها از یک انتخاب غافلگیرانه در کهن‌ترین حزب بزرگ سیاسی این کشور گزارش می دهند. در میان شماری از زنان و مردان با پیشینه مبارزات حزبی و چهره های آشنا در سیاست که نامزد احراز مقام دبیر کلی حزب سوسیال دموکرات بودند، توجه زیگمار گابریل، رهبر حزب روی یاسمین فهیمی، زن ایرانی تبار و از فعالان حزب بویژه در دفاع از منافع طبقه کارگر متمرکز شد.

  • 140122140749_yasmin_fahimi_624x351_afpزیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات، شخصا یاسمین فهیمی را به عنوان دبیر کل این حزب به هیات مدیره معرفی کرده و مورد قبول واقع شده است. آقای گابریل سوای رهبری سوسیال دموکرات‌ها اکنون در دولت ائتلاف بزرگ آلمان، معاون آنگلا مرکل، صدر اعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان است.

معرفی یاسمین فهیمی تا حد زیادی دور از انتظار بود زیرا علاوه بر رقیبان صاحب نامی که نامزد دبیرکلی بشمار می رفتند خانم فهیمی گرچه برای کادرهای حزب و کارشناسان سیاست حزبی نا آشنا نبوده ولی در عرصه سیاست و افکار عمومی تا پیش از این چهره ای ناشناخته بود و شاید به همین دلیل اعلام این خبر از نظر برخی رسانه ها و فعالان سیاسی غافلگیر کننده بود.

با این حال انتشار خبر دبیرکل تازه سوسیال دموکرات ها صرفنظر از برخی خرده گیری‌های جناحی با استقبال کم نظیر در کادرهای حزبی سوسیال دموکرات و حتی جامعه آلمان روبرو شد.

خانم فهیمی، که از پدر ایرانی و از مادر آلمانی است و ۴۶ سال پیش در شهر هانور آلمان بدنیا آمد. وقتی رسانه ها به کنکاش درباره زندگی و تحصیلات او پرداختند کارنامه ای روشن و پر از تلاش در فعالیت‌های حزبی و پیمودن مدارج نه چندان آسان و توام با علم و شناخت سیاست ها و استراتژی و ساختارهای یک حزب کهن با ۱۵۰ سال فعالیت مداوم و پر فراز و نشیب سوسیال دموکراسی در آلمان از او بدست دادند.

معرفی یاسمین فهیمی تا حد زیادی دور از انتظار بود

یاسمین فهیمی، از نوجوانی به سیاست علاقمند شد. در سن ۱۷ سالگی به سازمان جوانان حزب سوسیال دموکرات پیوست. در همین دوران هم مورد توجه فعالان ایالتی حزب در هانور قرار گرفت.

فعالیت‌های بعدی او از جمله در انتخابات پارلمان محلی تحسین رهبران ایالت نیدر ساکسن، نظیر زیگمار گابریل که مدت‌ها رهبر حزب در ایالت و نخست وزیر در هانور پایتخت ایالت بود را بر انگیخت.

خانم فهیمی تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه هانور به پایان رساند به اتحادیه های کارگری پیوست و کوشش بسیار در زمینه دفاع از منافع کارگران و مطلعات علمی وعملی مداوم در اتحادیه های صنعت و معدن باعث شد تا مدیریت بخش برنامه ریزی و تکامل سازماندهی در حوزه مدیریت اتحادیه صنایع و معادن و شیمی و انرژی را بدست آورد.

این اتحادیه قدرتمند، از حامیان مهم حزب سوسیال دموکرات است . یاسمین در عین حال شریک زندگی رئیس همین اتحادیه پر قدرت است که از دوستان و پشتیبانان مهم آقای گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات است .

ویژگی‌های دیگر دبیر کل جدید

رسانه ها از کمبود تجربه عملی یاسمین فهیمی در عرصه سیاست کشوری و عدم حضور او در برلین مرکز سیاست آلمان یاد کردند و اینکه او حالا در پست دبیرکلی باید در مقر حزب در برلین و محل اصلی اداره امور مستقر شود و در این میدان غریبه و بی تجربه است .

اما همین رسانه ها از استعداد فوق العاده او در اداره ” اتاق فکر و نو آوری سیاسی” که خود از آفرینندگان آن است بحث می کنند. در این اتاق فکر، خانم فهیمی تا کنون دست اندرکار طراحی تحولات دموکراتیک در آلمان و سیاست‌های استراتژیک برای آینده سوسیال دموکراسی و راهکارهای تازه تولید انرژی بوده است که به حضور فعال او در برلین سرعت خواهد بخشید.

در همین رابطه رسانه ها از خانم فهیم بعنوان زنی با هوش والا، بسیار زیرک، بلند پرواز، صریح و مستقیم در بیان نظر و خوی ستیزه جویی همراه با مهارت در به چالش کشیدن بی محابای طرف مقابل خود یاد کردند، دقیقا امتیازاتی که برای دبیرکل یک حزب در صحنه رقابت ها و مبارزات بی وقفه احزاب در آلمان فدرال برای کسب یا حفظ قدرت سیاسی لازم است.

خانم فهیمی جانشین آندریا ناهلس دبیرکل قبلی شده است. خانم ناهلس در کابینه جدید مرکل وزیر کار و امور اجتماعی شده است، یکی از مهمترین وزارتخانه ها با بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو بودجه سالانه که در دولت “ائتلاف بزرگ” به سوسیال دموکرات ها سپرده شد. ناهلس و فهیمی سال ها در زمینه های مختلف و در “اطاق فکر دموکراتیک” همکاری نزدیک داشتند.

پیش از ناهلس، خانم فن درلی ینس از حزب دموکرات مسیحی تصدی وزارت کار را داشت که در کابینه تازه بعنوان نخستین زن در تاریخ آلمان وزارت دفاع این کشور را بر عهده گرفته است.

نقش دبیر کل در احزاب آلمان

زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات، شخصا یاسمین فهیمی را به عنوان دبیر کل این حزب به هیات مدیره معرفی کرد

وظایف یک دبیر کل حزب در آلمان تقریبا نامحدود است اداره امور حزب، سازماندهی تشکیلاتی، ارتباط مداوم با کوچکترین واحدهای حزبی تا تشکیلات سازمانی و اداری در سطوح داخلی کشوری و ایالتی، ایجاد انگیزه برای اعضا و عرضه جذابیت ها برای جذب اعضای جدید یا ارئه پیشنهاد ها در زمینه های مالیاتی، حوزه سلامت و بهداشت، امور بازنشستگی و تکامل بیمه های اجتماعی و معرفی این برنامه ها در افکار عمومی همه بخشی از کار روزانه یک دبیر کل است وکار به حوزه داخلی حزب محدود نیست.

در عرصه سیاست و افکار عمومی با توجه به گستردگی و نقش روز افزون رسانه های مدرن دبیر کل باید همواره در رسانه ها حضور داشته باشد و میدان را به رقیب واگذار نکند.

در آلمان سالی نیست که نوعی از انتخابات اعم از محلی ایالتی و سراسری در پیش نباشد. از وظایف دبیر کل نه تنها تنظیم و تدوین برنامه و محتوای مبارزات انتخاباتی است بلکه خود باید در صحنه باشد وبا حضور در برنامه‌های تلویزیونی یا میزگردها از برنامه های حزب خود دفاع کند.

اینجا است که توانائی “تهاجم” را هم مانند یک ژنرال از خصوصیات لازم یک دبیر کل می نامند. مرد یا زنی که در مقام دبیرکلی حزب قرار گرفته است باید در یک جامعه آزاد و دموکراسی بتواند همه نیروهای حزبی را بسیج و همآهنگ کند و خود در میدان بزرگ رقابت و حوزه افکار عمومی و عرصه رسانه ها بیشترین بهره را برای حزب و اهداف آن بدست آورد. در دموکراسی رسیدن به قدرت آسان نیست و این فقط با تشکیلات حزبی و مبارزه پیوسته سیاسی و سخن کوتاه صرفا از راه انتخابات تحقق پذیر است.

باید دید که یاسمین فهیمی که در رسانه ها از او بعنوان زنی با قدرت خلاقیت در تفکر دموکراتیک و یک استراتژیست و در عین حال دارای خلق پرخاشگری و حمله در مشاجرات و بحث ها برای منکوب کردن حریف نام برده اند اکنون که در مقام دبیر کل یکی از بزرگترین احزاب سیاسی اروپا است و پهنه جامعه میدان عمل او است، در کارزار سیاسی و بقول خودش تحولات دموکراتیک و ساختاری در آینده آلمان چه دست آوردهایی را خواهد داشت.

 

BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *